Az új politikai realitás korába lépünk
Az egyedüli sikert garantáló stratégia a három pólus együttes kezelése, amely Washington, Moszkva és Peking.
A Vodafone nemcsak harmadiknak számít a piacon, de az elmúlt években ráadásul veszteséges is volt. Mi indokolhatná a 715 milliárd forintos brutális árat?
„A 715 milliárd forint felfoghatatlanul sok pénz magyar viszonylatban. Gondoljunk csak bele: alig pár százmillió forinttal kevesebb, mint amibe a választási osztogatás került (pedig az gyakorlatilag padlóra küldte a magyar gazdaságot). Akkor is felfoghatatlan összeg ez, ha papíron »csak« 350 milliárdot állnak belőle az adófizetők, a többit pedig a 4iG fizeti. (Persze ez utóbbit is lényegében az adófizetők állják. Elvégre mennyiben függetleníthető a közpénzektől az a cég, aminek a Fidesz-közeli Jászai Gellért a tulajdonosa, és ami javarészt közbeszerzéseknek köszönheti a növekedését?) De vegyük csak a 350 milliárdot: ennyi pénzből meg lehetne oldani a pedagógusok béremelését (pedig a kormány szerint ezt ugye az uniós pénzek nélkül nem tudjuk megvalósítani); négyszer akkora összeg ez, mint amennyi pluszbevételt a KATA eltörléséből remél a kormány; huszonnyolcszor (!) annyi, mint amit a gazdák kártalanítására fordít (12,5 milliárd forint); közel százmillió forinttal több, mint amit a rezsivédelmi alapba szán. Tényleg egy szociális válság közepén kell erre költeni a pénzt? Miközben évtizedek óta nem látott adóemelésekkel, megszorításokkal sújtják a lakosságot?
Tegnapelőtt éjfélig maradt ideje a kormánynak arra, hogy megfelelő garanciákat adjon az Európai Bizottságnak a jogállamisági aggályokra. A GKI szerint ha nem sikerül megállapodni a Bizottsággal, tartósan 430 forint köré kerülhet az euró, és akár három százalékkal is visszaeshet a GDP-növekedés. Ez utóbbi egy eleve recesszióval (sőt: a magas infláció miatt stagflációval) fenyegető gazdasági helyzetben önmagában tragédia lenne. Tényleg a Vodafone államosítása most a legfontosabb »nemzetstratégiai jelentőségű« kérdés a kormány szerint? Nem az uniós források megmentése lenne az?
De ha már közérdek, »meg nemzetstratégiai jelentőség«: nemcsak az ügylet időzítése vagy összege felfoghatatlan, de az is, hogy ennyit költenek egy olyan cégre, aminek a piaci részesedése mindössze 26 százalék (szemben pl. a Magyar Telekom 44 százalékával, ami még így is csak 325 (!) milliárd forintot ér). A Vodafone nemcsak harmadiknak számít a piacon, de az elmúlt években ráadásul veszteséges is volt. Mi indokolhatná a 715 milliárd forintos brutális árat?
Azt pedig már csak félve kérdezem: nem zavarja a kormányt, hogy egy olyan céggel (4iG) bonyolít le több százmilliárdos tranzakciókat, aminél nemrégiben házkutatást tartottak adócsalás gyanúja miatt? Vagy ezt csak akkor tartja aggályosnak, ha szocialista politikusok kerülnek gyanúba miatta?”
A 4iG a magyar állammal közösen megveszi a Vodafone Magyarországot
Az előfizetés-részesedés arányában a Vodafone a magyar piac abszolút második legnagyobb szereplője. Bővebben!
Nagy Márton a Vodafone felvásárlásáról: A tranzakció nemzetstratégiai jelentőségű
A miniszter elmondta, a 2010 utáni kormányoknak mindig is kitüntetett célja volt, hogy a nemzetstratégiai jelentőségű ágazatokban a magyar tulajdon arányát erőteljesen növelje. Bővebben!
Nyitókép: YouTube